Fot. Franciszek Bromer

Było, minęło, ale za rok wróci :  XXI PIELGRZYMKA ROLNIKÓW Z OKAZJI ŚWIĘTA ŚW. IZYDORA ORACZA, RODZINNE ŚWIĘTOWANIE, I KONKURS ORKI ZABYTKOWYMI TRAKTORAMI I KONIEM RASY ŚLĄSKIEJ – LUBECKO 06.05.2017 R.

Szybko z intensywnymi wrażeniami z błotem na butach, na bosaka po gliniastym polu bo szpilki nie chciały współpracować, smacznie, z radością dzieci i dorosłych, z mediami, z konkursem orki zabytkowymi traktorami i koniem rasy śląskiej, z zabytkowymi motocyklami, autobusem „ ogórkiem” z błogosławieństwem dla rolników, z odwiedzinami u Matki Boskiej Lubeckiej, a na koniec z tańcami, tak przepłynęła nam impreza. Którą uczestnicy ocenili przy wyjściu jako bardzo udaną mimo pogody „ woodstokowej” ( błoto + modny element na nogach „ gumowce” który stanie się naszą tradycją J) . Żegnając się mówili „DO ZOBACZENIA ZA ROK”.

Uroczysta msza św. dla uczestników XXI Regionalnej Pielgrzymki Rolników z okazji święta św. Izydora Oracza o godzinie 10:00 w Sanktuarium Matki Bożej Lubeckiej w Lubecku rozpoczęła imprezę .

W pielgrzymce uczestniczyli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Lublińcu , Wójtowie  gmin powiatu lublinieckiego, Wójtowie ościennych gmin, przedstawiciele urzędów związanych z rolnictwem, osoby związane z rolnictwem oraz mieszkańcy gmin.

Pielgrzymka została zorganizowana przez Śląską Izbę Rolniczą w Katowicach przy udziale Oddziału Powiatowego Śląskiej Izby Rolniczej w Lublińcu.

Kolejnym elementem było przejście uczestników pielgrzymki z paradą 21 zabytkowych traktorów i 6 zabytkowych motocykli  „ Kopruchy” z zespołem Kochciczanki, z zespołem  Gilandia z Piasku i Young Band na miejsce imprezy.

Następnie odbyły się ciekawe występy dzieci z Zespołu Szkół w Lubecku, które zostały sowicie oklaskane, czyli podobało się wszystkim zgromadzonym.

Po występach dzieci, reprezentowały się zespoły śpiewaczy: „ Kochciczanki” z ciekawymi piosenkami śląskimi. Zespół „ Za młodzi na sen” z frywolnymi lekkimi piosenkami – nawet kilka par tańczyło, Zespół „ Gilandia” z Piasku ze śląskimi przyśpiewkami, Zespół „ Kochanowicka Biesiada” z pełnymi humoru piosenkami oraz ciekawym prowadzeniem przez panią Marię Boczoń.

No i Nasz gwoźdź programu – rozpoczął się I konkurs Orki Zabytkowymi Traktorami i koniem rasy śląskiej:

Do konkursu zgłoszono 11 traktorów zabytkowych z pośród 21 zarejestrowanych do pokazu. W gronie uczestników konkursu startowała jedna kobieta. Uczestnicy świetnie radzili sobie z orką na grząskiej , gliniastej glebie. Nad prawidłowym przebiegiem czuwała komisja sędziowska z Franciszkiem Rychterem na czele.

I miejsce przyznano Tomaszowi Wróblowi z Kochcic ( Ursus C4011 Z 1966 roku), drugie miejsce zajęła Milena Klimczak z Jaworzna ( Ursus C328 z 1965 roku), trzecie miejsce zajął Henryk Kolpak z Starych Siołkowic kolo Opola ( Fahr z 1959 roku). Warto odnotować udział księdza Tomasza Hajoka, wikarego z naszej parafii w Lubecku, który wystartował na traktorze gospodarza konkursu – Józefa Richtera ( Ursus C328).

Koń wraz z właścicielem panem Piotrem Kaczmarzykiem ze Zborowskiego pokazał niezłą technikę, aż dwukrotnie przeorał pole.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, a za I, II, III miejsce uczestnicy zostali nagrodzeni pucharami ufundowanymi przez pana Krystiana Kiełbasę – Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, oraz medalami wykonanymi w drewnie jesionowym przez artystę rzeźbiarza Roberta Stróżyka z Bodzanowic.

Puchar wraz z medalem ufundowanym przez Pana Jacka Tkaczyka z Lubecka otrzymał również właściciel konia, który pięknie orał pole.

Wielkie podziękowania zebrał główny koordynator I konkursu orki zabytkowymi traktorami  pan Józef Richter, który włożył wiele serca w organizację tej imprezy, udostępnił nie tylko swoje obejście ale i pole, na którym odbywała się impreza.

Konkursowi towarzyszyła wystawa zabytkowego sprzętu rolniczego, która cieszyła się licznymi odwiedzinami, pokaz działania ratowniczego strażaków OSP w Lubecku ( cięcie samochodu po wypadku z poszkodowanymi) – przeprowadzonego bardzo profesjonalnie, pokaz zabytkowej  sikawki pożarniczej, pokaz powożenia sportowego i rekreacyjnego z końmi rasy śląskiej ze Stajni „ Brenda” w Lubecku ( można było sobie zrobić zdjęcie w zabytkowej bryczce z końmi).

Największą atrakcją dla dzieci był przejazd zabytkowym autobusem „ ogórkiem” po okolicy – Skodą Corsa 706 TRO – Kazimierza Karasiewicza z Koszęcina. Podczas jazdy było wiele śmiechu, radości spontanicznej, wszyscy podróżni byli bardzo zadowoleni.

Strażacki klub motocyklowy „ Kopruchy „ – zaprezentował się na scenie przedstawiając swoje zamiłowanie do zabytkowych motocykli.

WIELKĄ POMOCĄ BYŁ DLA ORGANIZATORÓW PAN PAWEŁ RYCHTER – PREZES KLUBU MIŁOŚNIKÓW STAREJ TECHNIKI RETROTRAKTOR Z OBORNIK ŚLĄSKICH – DZIĘKUJEMY !!!

Całość  imprezy prowadził pan Grzegorz Kuciczek któremu udało się sprytnie zrealizować całość programu.

Kucharki z Zespołu Szkół w Lubecku przygotowały przepyszną grochówkę, ponadto był dostępny chleb z tradycyjnym smalcem, ser smażony oraz swojskie masło i ser.

Śląska Izba Rolnicza w Katowicach i Rada Powiatowa Śląskiej Izby Rolniczej oddział w Lublińcu częstowała wszystkich pieczonym i grillowanym mięsem, przetworami mięsnymi grillowanymi ( bardzo smacznie przygotowanymi).

Wójtowie Gmin powiatu lublinieckiego ufundowali kołocz śląski , kawę i napoje dla wszystkich uczestników.

Na zakończenie wszyscy mogli sobie potańczyć przy ciekawej i wesołej muzyce na drewnianych deskach.

Impreza zakończyła się o godzinie 1:00 w niedzielę

….. pozostaną miłe wspomnienia.

 

Impreza została wsparta finansowo przez :

– Starostwo Powiatowe w Lublińcu,

– Wójta Gminy w Kochanowicach,

– Śląską Izbę Rolniczą w Katowicach i Radę Powiatową Śląskiej Izby Rolniczej W Lublińcu,

– posła pana Andrzeja Gawrona,

– Zakład  Masarski Jan Berbesz  w Kochanowicach,

– Zakład  Masarski „ KANDZIA” Maciej i Jacek Kandzia w Irkach

– Lidie i Gabriela Mandla z Lubecka,

– Firmę „ Flora”  Praszka,

– Bank Spółdzielczy w Gliwicach oddział Lubliniec

– Firmę „ Hoger” w Lublińcu,

– Firmę „Trans sprzęt” Alojzy Lenart z Pawonkowa.

 

Podziękowania za wszelką pomoc:

– dla Śląskiej Izbie Rolniczej w Katowicach i Radzie Powiatowej Śląskiej Izby Rolniczej  w Lublińcu,

dla pana Krystiana Kiełbasa z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego,

– dla pana Józefa Richtera z Lubecka,

– dla ks. Proboszcza Andrzeja Bartysiewicza,

– dla pani Moniki Kukowka – dyrektora Zespołu Szkół w Lubecku,

– dla pani Małgorzaty Derkowskiej – Dyrektora GOK w Kochanowicach,

– dla pana Pawła Rychter – Prezesa Klubu Miłośników Starej Techniki Retrotraktor z Obornik Śląskich,

– dla Pana Roberta Stróżyk z Bodzanowic,

– dla pań kucharek z Zespołu Szkół w Lubecku,

– dla pana Andrzeja Grzesika z Lubecka,

– dla pana Rafała Gwóźdź z Lubecka,

– dla panu Kazimierza Piosek z Lubecka,

– dla ks. wikarego Tomasza Hajok,

– dla pana Jacka Tkaczyka z Lubecka,

– dla członków OSP w Lubecku,

Oraz szczególne podziękowania osobom, które bezinteresownie pomagały w organizacji imprezy.

 

Organizatorzy:

– Śląska Izba Rolnicza w Katowicach i Rada Powiatowa Śląskiej Izby Rolniczej w Lublińcu,

– Parafia NMP w Lubecku,

– Sołectwo Lubecko,

– Ochotnicza Straż Pożarna w Lubecku,

Stowarzyszenie Miłośników Koni „ Brenda” Lubecko,

–  Klub Miłośników Starej Techniki RetroTRAKTOR

–  Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Lubecko

 

 

 

 

 

1109 Wyświetleń ogółem 1 Wyświetleń dziś