XXII Pielgrzymka Rolników z okazji święta
św. Izydora Oracza,
Rodzinne Świętowanie,
II Konkurs Orki Zabytkowymi Traktorami w Lubecku

– Gmina Kochanowice
Powiat lubliniecki, woj. śląskie

– za nami.

W dniach 5 i 6 maja 2018r. odbyła się XXII Pielgrzymka Rolników z okazji Święta św. Izydora Oracza oraz Rodzinne Świętowanie i II Konkurs Orki Zabytkowymi Traktorami.

Uroczystości rozpoczęto w dniu 5 maja 2018r. Uroczystą Mszą Św., której przewodniczył ks. Proboszcz Andrzej Bartysiewicz, po Mszy św. uczestnicy pielgrzymki przeszli w barwnym korowodzie prowadzonym przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą – Kochanowicki Young Band na miejsce imprezy. Korowodowi towarzyszyła parada zabytkowych traktorów.

Na miejscu imprezy wszyscy goście i uczestnicy imprezy zostali przywitani przez Prezesa Śląskiej Izby Rolniczej w Katowicach. Wręczono nagrody Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach dla zasłużonych rolników regionu lublinieckiego. W pielgrzymce uczestniczyli rolnicy, wójtowie gmin, przedstawiciele urzędów samorządowych oraz osoby związane z rolnictwem.

Goście zostali zaproszeni na poczęstunek ufundowany przez gminy, miasta powiatu lublinieckiego, w trakcie poczęstunku można było obejrzeć występy artystyczne w wykonaniu dzieci z  Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubecku, zespołów „ Kochciczanki” i Galindia z Piasku. Punktualnie o godzinie 14:00 rozpoczął się II Konkurs Orki Zabytkowymi Traktorami w obecności profesjonalnej komisji. Do konkursu zgłoszono około 30 traktorów różnej marki, mocy, z różnymi wiekowymi pługami. Traktorzyści oprócz poważnej rywalizacji konkursowej traktowali orkę jako zabawę. Widowiskowy spektakl zgromadził liczną widownię.

Po długiej naradzie komisja konkursowa przyznała pierwsze miejsce i puchar panu Rudolfowi Wendlocha z Szemrowic woj. opolskie, który podczas orki prowadził ciągnik Ursus C325. Drugie miejsce ex aequo wywalczyli również na Ursusach i otrzymali puchary: Marek Kansy z Lisowic na C-328 oraz Ewa Pijewska z Jawornicy na C-325. Puchar za trzecie miejsce powędrował do rąk Stanisława Pijewskiego z Jawornicy, który orkę przeprowadził na traktorze wykonanym własnoręcznie zwanym S-8.

Rozstrzygnięto również plebiscyt, w którym decydujący był głos publiczności na podstawie kart do głosowania. Puchar publiczności na najlepszego traktorzystę 2018 r. oraz największą liczbę głosów zdobył ks. Wikary Tomasz Hajok z Parafii Lubecko i jego Ursus C328.

Puchary zostały ufundowane przez radnego Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Nagrody zostały wręczone przez Wójta Gminy Kochanowice pana Ireneusza Czecha przy współudziale Proboszcza tutejszej parafii ks. Andrzeja Bartysiewicza. Po wręczeniu nagród rozpoczęła się wspólna zabawa z zespołem AVISTA z Piekar Śląskich, a następnie z zespołem TRANS z Dzielnej.

Zabawa trwała przy licznym udziale gości do godziny 1:00 w nocy.

Drugi dzień imprezy rozpoczął się od parady zabytkowych traktorów począwszy od zwiedzania Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej , dalej domu Franciszki Ciemienga na Kanusie – miejscowej charyzmatyczki, a następnie Muzeum Paleontologicznego w Lisowicach. Uczestnikom i miłośnikom aktywnego wypoczynku bardzo podobała się zorganizowana wycieczka oraz tereny, które zwiedzili.

Podczas tego święta nie mogło zabraknąć akcentów sportowych dla gości, dlatego też w czasie nieobecności traktorzystów, goście imprezy uczestniczyli w licznych konkursach na polu m.in. rzut guminiokiem, rzut nudelkulą, bieg w workach jutowych. Konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem, a zwycięzcy otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy.

Organizatorzy chcieli przypomnieć o tradycyjnych smakach z dzieciństwa dlatego przygotowali dla uczestników smaczną grochówkę, która bardzo szybko zniknęła, tradycyjny ser biały, smalec, chleb, ser topiony z kminkiem, tradycyjne masło, słodycze – pamiątki z Sanktuarium w Lubecku, ciasteczka z maszynki – maszkiety św. Izydora Oracza (ze śladami orki na cieście), kartofle z dynfra (z parnika). Wszystkie te potrawy cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Strażacy z miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej pokazali akcję ratowania poszkodowanych w wypadku samochodowym.

Z ciekawym programem wystąpił zespół „ Za Młodzi na Sen”, który został przyjęty z dużym zainteresowaniem.

Impreza ta miała na celu przypomnienie starszemu pokoleniu czasów kiedy pracowały zabytkowe traktory, a młodszemu pokazać jak bawili się i żyli nasi dziadkowie w latach swojej młodości.

Pomysłodawcą połączenia Pielgrzymki Rolników z okazji św. Izydora Oracza z wystawą zabytkowych traktorów, maszyn rolniczych ponad 70–cio letnich jest kolekcjoner roku 2017 pan Józef Richter z Lubecka. Pierwszą wystawę zorganizował 2014 r.

Wszystko to udało się  za sprawą miłośników starych traktorów i ich pasji, dzięki którym możemy do dziś podziwiać pięknie odrestaurowane zabytkowe traktory, maszyny rolnicze, posłuchać i zarazić się ich zamiłowaniem. A także docenić ich trud w ocalenie tych zabytków od zapomnienia.

Uczestnicy imprezy i goście przez dwa dni imprezy mogli się poczuć jak za czasów PRL-u, niektórzy z organizatorów i traktorzyści nosili przez całą imprezę „berety z antenką”.

Na otwartej przestrzeni znalazło się miejsce na pokaz młócenia zboża młockarnią napędzaną kieratem (ludzka siła – 6 mężczyzn), fajowania zboża.

Każdy uczestnik imprezy znalazł coś dla siebie. Dla dzieci animatorki organizowały wiele ciekawych zajęć ( malowanie twarzy, tańce).

Traktorzyści kolekcjonerzy dzięki którym impreza mogła się odbyć to członkowie klubów: RetroTRAKTOR, Traktor i Maszyna, Stary Traktor Bieszczady, Kierat Team Lubecko, a także wiele osób niezrzeszonych, którym bardzo dziękujemy za przybycie i miłą atmosferę.

Pasjonaci przywieźli ze sobą 60 zabytkowych i unikatowych traktorów ponad 70–cio letnich różnej marki z Wielkopolski, z Małopolski, z Podkarpacia, z Łódzkiego, z Kielecczyzny, z Dolnego Śląska, z Mazowsza, z Górnego Śląska, z Opolszczyzny.

Dziękujemy za duże wsparcie i pomoc Pawłowi Rychter –  Prezesowi Klubu Miłośników Starej Techniki RetroTRAKTOR z Obornik Śląskich.

Impreza zakończyła się uroczystym pożegnaniem traktorzystów, tańcami z udziałem dzieci, zabawą taneczną prowadzoną przez DJ -a.

Organizatorzy wszystkim bez wyjątku dziękują za miłą, momentami zabawną i z przymrużeniem oka, ciekawą imprezę.  

Było smacznie, pogoda dopisała jak i uśmiechy na twarzach, dzięki którym poczuliśmy, że to co robimy daje radość i wspólnie tworzymy coś wyjątkowego.

Bardzo dziękujemy Wszystkim uczestnikom imprezy, zespołom, dzieciom ze Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubecku, uczestnikom pielgrzymki.

Dziękujemy również za dobre słowa skierowane do organizatorów.

Opracowała Irena Kąpała

 

ORGANIZATORZY:

– Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej,

– Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Lubecko,

– Sołectwo Lubecko,

– Śląska Izba Rolnicza,

– Publiczna Szkoła Podstawowa w Lubecku

– Ochotnicza Straż Pożarna w Lubecku,

– Klub Miłośników Starej Techniki RetroTRAKTOR,

– Kierat Team Lubecko,

– Stowarzyszenie Miłośników Koni „ Brenda” Lubecko.

DZIĘKUJEMY SPONSOROM:

– Proboszcz Parafii Lubecko –ks. Andrzej Bartysewicz,

– Gmina Kochanowice,

– Powiat Lubliniecki,

– Piekarnia Cukiernia KAMPA z Lublińca

-Piekarnia Cukiernia ŁUBOWSKI Michał Łubowski z Lublińca,

–  Firma HOGER z Lublińca,

– Firma BEST – PEST z Jaworzna województwo śląskie

-Firma SOBMETAL – bracia Sobańscy z Jutrosin – województwo   

  wielkopolskie

-Firma SZNAJDER BATTERIEN z Pruszków / Parzniew z województwa mazowieckiego

– Firma EJOT Polska Sp. z o.o. Sp.k. z Ciasnej,

– Zakład Masarki KANDZIA Irki – Maciej Kandzia, Jacek Kandzia – gmina Koszęcin,

– Drukarnia Blue – Druk Marcin Trzęsiok z Lublińca,

– Pan Krystian Kiełbasa – RANCZO PROBOSZCZOWICE woj. śląskie

– Państwo Irena i Joachim Toman z Lubecka,

– Pan Antoni Piosek z Ciasnej,

– Pan Kazimierz Piosek z Lubecka,

– Pani Monika i Henryk Kamińscy z Lubecka,

– Pan Gabriel i Lidia Mandla z Lubecka,

– Pan Andreas Nymcz z Berlina,

– Pan Jacek Tkaczyk z Lubecka,

– Pan Józef Richter z Lubecka,

– Pan Andrzej Cieślik z Leszna,

– Pan Alojzy Lenart „ Transsprzęt” z Pawonkowa,

– Pan Janusz Tomala z Lubecka,

– Pan Andrzej Gawron – Poseł na Sejm RP Ziemi Lublinieckiej.

 

SZCZEGÓLNE PODZIĘKOWANIA ZA DUŻY WKŁAD PRACY CZŁONKOM STOWARZYSZENIA ROZWOJU WSI LUBECKO, CZŁONKOM OSP W LUBECKU.  DZIĘKUJEMY !!!

 

Dziękujemy za PATRONAT HONOROWY STAROSTY LUBLINIECKIEGO – POWIATU LUBLINIECKIEGO

 

Dziękujemy za PATRONAT MEDIALNY:

– Telewizja TVP 3 KATOWICE,

– Telewizja TVS + Radio Silesia,

– Radio Opole,

– Polskie Radio Katowice,

– Radio Praga z Warszawy,

– Magazyn rolniczy – AgroProfil,

– Portal dla rolników – Wieści rolnicze ,

– Lubliniec.Info,

359 Wyświetleń ogółem 1 Wyświetleń dziś