W dzień odpustu 15 SIERPNIA 2018 r. serdecznie zapraszamy do zwiedzenia małego skansenu w którym można będzie obejrzeć stare maszyny rolnicze w starej stodole na terenie przy plebanii (wejście od strony ul. Stawowej).

Na miejscu będzie można dowiedzieć się co nie co o zabytkowych maszynach. Napić się swojskiego śląskiego kompotu z jabłek i  śliwek, wody z cytryną z nutką mięty, bonkawy.

Prowadzona będzie zbiórka na dalsze remontowe prace skansenu.

Pan Józef Richter z Klubu Kierat Team Lubecko od roku 2013 po wojażach zagranicznych i obserwacji licznych imprez, gdzie prezentowano stare maszyny rolnicze, zajął się zbieraniem i renowacją zapomnianych maszyn rolniczych, znajdujących się czasem w niedostępnych zakamarkach różnych pomieszczeń gospodarczych. Z biegiem czasu zgromadził dość liczną kolekcję, którą wystawił na własnej posesji, a że zainteresowanie rosło i goście zaczęli licznie się zjeżdżać z okolicy i nie tylko. Naszemu kolekcjonerowi zaczęło brakować miejsca na eksponaty. Ksiądz Proboszcz Parafii Lubecko Andrzej Bartysiewicz zaproponował panu Józefowi Richter z Klubu Kierat Team Lubecko niszczejąca stodołę na plebanii w Lubecku przy ul. Głównej 42.

Stodołę tą ks. Wikary tutejszej parafii – Tomasz Hajok wraz z członkami Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Lubecko, Klubem Kierat Team Lubecko oraz wolontariuszami z Lubecka, zaczęli mozolnie porządkować. W chwili obecnej część maszyn rolniczych jest ustawiona i przygotowana do prezentacji.

Remontu wymaga posadzka, dach, drzwi, drewniane ściany zewnętrzne, oraz ściany ceglane wewnętrzne, a także tynk zewnętrzny.

Skansen służyć będzie nie tylko celom poznawczym i edukacyjnym, ale także do integrowania różnych grup społecznych i organizowaniu spotkań.

SERDECZNE ZAPRASZAMY

Opracowała Irena Kąpała

161 Wyświetleń ogółem 1 Wyświetleń dziś