Gala Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich w Muzeum Technik Rolniczych, Gala Parowozów w Jaworzynie Śląskiej w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku

 

W dniach 8-9 września2018r. członkowie Klubu Kierat Team Lubecko, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Lubecko wraz z  Klubem Miłośników Starej Techniki RetroTRAKTOR braliśmy udział w wyjątkowym wydarzeniu organizowanym przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska pod hasłem „Gala Pary” łącząca w sobie dwa elementy Galę Parowozów w Jaworzynie Śląskiej w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, oraz Galę Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich w Muzeum Technik Rolniczych.

Dawny folwark Burghausów w Piotrowicach Świdnickich  wypełnił się gospodarskim życiem .

Klub Kierat Team Lubecko wraz z  Klubem Miłośników Starej Techniki RetroTRAKTOR wspólnymi siłami przygotowali pokazy i prezentacje prac polowych i gospodarskich rekonstruowane w oparciu o zabytkowe pojazdy, techniki i maszyny rolnicze były to  m.in.: omłoty, rys historyczny traktorów, wyścigi, orkę, śrutowanie, omłoty kieratem i wiele innych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się bardzo smaczne kartofle z parnika. Kierat Team Lubecko pojechał tam z zabytkowym kieratem, młocarnią, oraz ze wspomnianym wcześniej parnikiem do kartofli

Piękna pogoda zachęcała do leżakowania nad stawem gdzie mogliśmy nacieszyć oko widokiem przepięknego renesansowego zamku, zaś miłośnicy wędkarstwa  mogli łowić ryby.

Wśród nas spacerowała Grupa Rekonstrukcyjna Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Jaworzyna Śląska w strojach retro charakterystycznych dla przełomu XIX i XX wieku. Dzięki pasjonatom mody retro można było w pełni poczuć klimat dawnych czasów.

Dodatkową atrakcją był przelot zabytkowego samolotu Antonow AN-2, oraz niezwykła podróż żółtym amerykańskim autobusem szkolnym (SCHOOLBUS).

Zaś w Jaworzynie Śląskiej Parowozownia z początku XX wieku, wypełniała się życiem kolejowym.

Można było podziwiać sprawną technikę użytkową : samochody na parę, walce parowe; zabytkowe, czynne lokomotywy parowe, a także drezynę Warszawa M20 z 1958 r. Zjeść coś nie coś w Bistro zrobionym w stylu w jakim wyglądały wagony WARS  w latach 70 –tych.  A także przenocować w dawnym wagonie sypialnianym.

Uczestniczyliśmy w wyjątkowym koncercie „W Rytmie Parowozów” w połączeniu z niezwykłymi głosami zespołu Me, Myself and I, oraz występem grypy Senegal Senegal – premiera kompozycji “Zderzenie Światów”, skomponowanej specjalnie na Galę Parowozów 2018.

Atrakcji było wiele, a także pozytywnej energii. Dziękujemy za  niesamowity klimat. Do zobaczenia.

W wydarzeniu udział wzięli kolekcjonerzy zrzeszeni w ramach:

 

Opracowała : Irena Kąpała

Zapraszamy do obejrzenia galerii
298 Wyświetleń ogółem 3 Wyświetleń dziś