2 listopada 2018r. przedstawiciele Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Lubecko na zaproszenie Stowarzyszenia Miłośników Gminy Kochanowice miało przyjemność  zwiedzać Świętochłowickie wieże wyciągowe wzmacniające ofertę Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego, oraz Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Dwie zabytkowe wieże wyciągowe KWK Polska ŚwiętochłowiceBasztowa szybu I wybudowana w 1908 r. do obsługi poziomu 180 m, oraz  Kozłowa szybu II która powstała w latach 1889-1891 służyła do obsługi poziomu 225 m. To obiekty pozostałe po dawnym przemyśle wydobywczym po byłej Kopalni Węgla Kamiennego ,,Polska’’, założonej przez Gwidona Henckel von Donnersmarcka, śląskiego magnata przemysłowego. Stanowią jedne z najstarszych wież wyciągowych, ilustrujące rozwój techniki związanej z wydobyciem węgla w górnictwie.

Następnym przystankiem było Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Swoją przygodę rozpoczęliśmy od projekcji filmu w kinie gdzie głównym narratorem był Franciszek Pieczka, który wprowadził nas w świat Powstań Śląskich, następnie przechodziliśmy z sali do sali oglądając ciekawe eksponaty. W podróży przez kolejne sale towarzyszył nam multimedialny przewodnik, który w zajmujący sposób opowiadał historię powstań. Aby poczuć ten klimat w szkolnej klasie dawnych lat otrzymaliśmy karty do głosowania i mogliśmy oddać swój głos w plebiscycie. Najmłodszym jak i  dorosłym spodobała się drukarnia, gdzie można było odbić pieczątki oraz poczuć się pasażerami zabytkowego tramwaju.

Muzeum to miejsce z  solidną dawką historii przedstawioną w nietypowy sposób. Jest obowiązkowym miejscem do odwiedzenia dla każdego kogo chociaż trochę interesuje historia Śląska. Bardzo przejrzysty układ informacji, nowoczesne multimedia.

Warto wybrać się Szlakiem Zabytków Techniki oraz Muzeów. Podróżując  każdy będzie zadowolony z nietypowych wrażeń i bogatszy w wiedzę.

Serdecznie polecamy!

Dziękujemy Stowarzyszeniu Miłośników Gminy Kochanowice za ciekawą podróż do świata zabytków oraz historii dawnej Śląska, oraz za miło spędzony czas i atmosferę.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Opracowała Irena Kąpała

 

89 Wyświetleń ogółem 1 Wyświetleń dziś