Informujemy, że w dniach 5-6 maja 2018 r. w sobotę i niedzielę w Lubecku, gmina Kochanowice, województwo śląskie odbędzie się XXII Pielgrzymka Rolników z okazji święta św. Izydora Oracza, rodzinne świętowanie oraz II konkurs orki zabytkowymi traktorami.
Pierwszy dzień naszego świętowania, 5 maja 2018 r., rozpocznie się Mszą św. o godzinie 10:00 w Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej
W Sanktuarium znajduje się cudowny medalion Matki Boskiej Lubeckiej. 300 – lecie znalezienia medalionu świętowaliśmy w roku 2016. Medalion Matki Boskiej Lubeckiej, jak mówi historia, został znaleziony w gnoju podczas prac związanych z uprawą roli.
Izydor urodził się w Madrycie w ubogiej i religijnej rodzinie, która przeniosła się na wieś. Wychowany był według zasady: „Módl się i pracuj, a Bóg ci dopomoże”. Bieda zmusiła młodego Izydora do pracy w charakterze parobka u zamożnych sąsiadów. Podczas modlitw, według legendy, pomagał mu na roli Anioł, jego pracy towarzyszyły cudowne zdarzenia, a on sam miewał wizje. Słynący za życia z pobożności, z ducha pokuty i z uczynków miłosierdzia Izydor zmarł ok. 1130. Został pochowany na cmentarzu św. Andrzeja. W 1170 roku przeniesiono jego relikwie do kościoła, w którym otrzymał chrzest święty. Cuda, jakie działy się przy jego grobie, ściągały mnóstwo pielgrzymów.
Św. Izydor Oracz jest patronem Madrytu i rolników, wspomnienie liturgiczne przypada na 15 maja.
W Polsce jest drugim patronem diecezji kieleckiej i patronem wielu parafii, m.in. w Dobrakowie, Radlinie Górnym, Smolanach, Nowej Wsi i Gorzkowicach. W Białymstoku istnieje Stowarzyszenie Świętego Izydora Oracza, które przyznaje Medal Świętego Izydora Oracza za szczególne zasługi dla rolnictwa.
Na terenie Polski autentyczne partykuły relikwii Świętego Izydora znajdują się w kościołach w Topólczy w diec. zamojsko lubaczowskiej, Górznie w diecezji toruńskiej i w Borzykowej w adiec. częstochowskiej.
Przysłowie związane z dniem św. Izydora: „Na św. Izydora bywa często chłodna pora”.
Po Mszy św. nastąpi przemarsz uczestników pielgrzymki z Sanktuarium na miejsce Rodzinnego Świętowania przy ul. Lipskiej 15 wraz z paradą zabytkowych traktorów i maszyn rolniczych.
Tam uczestnicy zostaną poczęstowani smaczną grochówką, produktami tradycyjnymi, kołoczem śląskim, kartoflami z dynfra.
Będą mogli także nabyć różne pamiątki z Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej.
Dodatkowymi atrakcjami będą występy artystyczne, występy dzieci i młodzieży z Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubecku, konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych związane z tematyką dotyczącą zabytkowych maszyn rolniczych, a także pokazy:
- pomocy ratowniczej zorganizowanej przez Ochotniczą Straż Pożarną w Lubecku,
- powożenia bryczką,
- zabytkowych maszyn rolniczych, a niektórych w czasie pracy.
- zabytkowych traktorów,
- zabytkowych motocykli.
Kolejnym punktem Pielgrzymki Rolników i Rodzinnego Świętowania będzie II Konkurs Orki Zabytkowymi traktorami.
W godzinach popołudniowych wystąpi zespół AVISTA z Piekar Śląskich.
Na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z DJ na drewnianych deskach.
Drugi dzień świętowania – 6 maja 2018 r.
Rozpoczniemy o godz. 11.30 w kościele filialnym w Glinicy uroczystą sumą odpustową ku czci św. Józefa Rzemieślnika.
O godzinie 13:30 odbędzie się przejazd uczestników zabytkowymi traktorami z miejsca imprezy przy ul. Lipskiej w Lubecku do Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej w Lubecku gdzie będą mogli się zapoznać z jego historią i obejrzeć m.in. zabytkowe freski oraz medalion Matki Boskiej Lubeckiej. Następnie orszak uda się do domu na Kanusie, w którym mieszkała Franciszka Ciemienga, lokalna charyzmatyczka, która zmarła w opinii świętości. Po krótkim postoju parada uda się do Muzeum Paleontologicznego w Lisowicach.
Tą samą trasą orszak wróci do miejsca imprezy.
Podczas imprezy można będzie nabyć film o św. Izydorze Oraczu (chętni proszeni są o telefoniczne zgłoszenie w parafii w Lubecku, najpóźniej do 22 kwietnia).
Chętnych zapraszamy do przebrania się w klimacie WIEŚ&PRL + gumioki (kalosze) + beret z antenką. RAZEM COFNJMY SIĘ W CZASIE.
Do wspólnego świętowania 5 – 6 maja 2018 r. zapraszają organizatorzy:
– Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej w Lubecku,
– Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Lubecko,
– Śląska Izba Rolnicza,
– Sołectwo Lubecko,
– Publiczna Szkoła Podstawowa w Lubecku,
– Ochotnicza Straż Pożarna w Lubecku,
– Klub Miłośników Starej Techniki RetroTRAKTOR,
– Kierat Team Lubecko,
– Stowarzyszenie Miłośników Koni „ Brenda” Lubecko.
Opracowała:
Irena Kąpała
2 kwietnia 2018 at 07:15
a może by tak wspomnieć też św Urbana, to też patron rolników, a mamy Go w bocznym ołtarzu w lubeckim kościele, a czy coś wydacie, jakieś info-broszurę o Franciszce Ciemienga?