Informujemy, że w sobotę 6 maja 2017 r. w Lubecku,
gmina Kochanowice, odbędzie się XXI Pielgrzymka Rolników z okazji święta św. Izydora Oracza.

Uroczysta Msza św. w Sanktuarium o godz. 10.00

W Sanktuarium znajduje się cudowny medalion Matki Boskiej Lubeckiej. 300 – lecie znalezienia medalionu świętowaliśmy w roku 2016. Medalion Matki Boskiej Lubeckiej, jak mówi historia, został znaleziony w gnoju podczas prac związanych z  uprawą roli.
Izydor urodził się w Madrycie w ubogiej i religijnej rodzinie, która przeniosła się na wieś. Bieda zmusiła młodego Izydora do pracy w charakterze parobka u zamożnych sąsiadów. Podczas modlitw, według legendy, pomagał mu na roli Anioł, jego pracy towarzyszyły cudowne zdarzenia, a on sam miewał wizje. Słynący za życia z pobożności, z ducha pokuty i z uczynków miłosierdzia Izydor zmarł ok. 1130. Został pochowany na cmentarzu św. Andrzeja. W 1170 roku przeniesiono jego relikwie do kościoła, w którym otrzymał chrzest święty. Cuda, jakie działy się przy jego grobie, ściągały mnóstwo pielgrzymów.

Św. Izydor Oracz jest patronem Madrytu i rolników.

W Polsce jest drugim patronem diecezji kieleckiej  i patronem wielu parafii, m.in. w  Dobrakowie,  Radlinie Górnym,  Smolanach,  Nowej Wsi  i  Gorzkowicach. W  Białymstoku istnieje Stowarzyszenie Świętego Izydora Oracza, które przyznaje Medal Świętego Izydora Oracza za szczególne zasługi dla rolnictwa.

Na terenie Polski autentyczne partykuły relikwii Świętego Izydora znajdują się w kościołach w Topólczy w diec. zamojsko lubaczowskiej, Górznie w diecezji toruńskiej i w  Borzykowej w adiec. częstochowskiej.


Po Mszy św. nastąpi przemarsz uczestników pielgrzymki z Sanktuarium na miejsce festynu „Rodzinne Świętowanie” wraz z paradą zabytkowych traktorów i maszyn rolniczych.


Tam uczestnicy zostaną poczęstowani smaczną grochówką, produktami tradycyjnymi i kołoczem śląskim. Będą mogli także nabyć różne pamiątki z Sanktuarium.

Podczas spotkania przy stole nastąpi wręczenie nagród przyznanych przez Śląską Izbę Rolniczą.

Dodatkowymi atrakcjami będą występy artystyczne, występy dzieci, konkursy dla dzieci i młodzieży, a także pokazy:

  • pomocy ratowniczej zorganizowanej przez Ochotniczą Straż Pożarną w Lubecku,
  • powożenia końmi,
  • powożenia bryczką,
  • zabytkowych maszyn rolniczych wraz z możliwością przejażdżek,
  • zabytkowych traktorów.

Kolejnym punktem Pielgrzymki Rolników i Rodzinnego Świętowania  będzie I Konkurs Orki Zabytkowymi traktorami oraz orki konnej.

Na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z DJ.

 Do wspólnego świętowania 6 maja 2017 r.
od godz. 10.00
zapraszają organizatorzy:

– Śląska Izba Rolnicza,
– Parafia NMP w Lubecku,
– Sołectwo Lubecko,
– Ochotnicza Straż Pożarna w Lubecku,
Stowarzyszenie Miłośników Koni „ Brenda” Lubecko,
–  Klub Miłośników Starej Techniki RetroTRAKTOR
–  Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Lubecko.

993 Wyświetleń ogółem 4 Wyświetleń dziś